Najlepsza pasza dla mojego konia – czyli jaka?

W doborze pasz i suplementów dla koni najważniejszą zasadą jest dopasowanie odpowiedniego produktu do potrzeb żywieniowych, wieku oraz temperamentu konia, a także do jego zapotrzebowania na energię oraz metabolizmu.

Przy doborze pasza należy również uwzględnić aktualny stan zdrowia konia, nietolerancje oraz ewentualne choroby. Producenci pasz prześcigają się w reklamach i wychwalaniach swoich produktów. Jak zatem wybrać te odpowiednie? Na co zwracać uwagę?

Co powinna zawierać dobra pasza dla koni?

Dobra pasza to taka, która jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb bytowych naszego konia.

Dostosowanie pasz i suplementów do potrzeb konia

Każdy koń ma inne wymagania żywieniowe. Jedne konie potrzebują bardziej energetycznej paszy, inne wręcz przeciwnie. Pasze dla koni sportowych, hodowlanych czy starszych różnią się przede wszystkim kalorycznością, zawartością białka i tłuszczu czy zawartością mikro-makroelementów. Pasza dla koni starszych nie będzie więc odpowiednia dla koni młody i odwrotnie. Konie użytkowane sportowo wymagają większej dawki energii oraz substancji wspierających pracę mięśni niż konie rekreacyjne, czy konie starsze. Zbyt energetyczna pasza (szczególnie szybko uwalniająca energię) może nadmiernie pobudzać konie, natomiast niewystarczająca ilość kalorii i składników odżywczych w diecie konia (szczególnie sportowego) może powodować spadek formy i wydajności czy nadmierną utratę wagi. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości żywienia swojego konia zapraszamy do wypełnienia ankiety żywieniowej dostępnej na naszej stronie. Kliknij TUTAJ.

Dlaczego włókno jest tak ważne?

Podstawą diety każdego konia jest włókno, co wynika z budowy układu pokarmowego koni. Pasze z wysoką zawartością włókna, tzw. pasze objętościowe (siano, trawa, sianokiszonka) to niezwykle cenny składnik końskiej diety. Należy o nim pamiętać szczególnie w przypadku koni o ograniczonym dostępie do pastwisk, a także koni sportowych utrzymywanych w większości w boksach oraz często transportowanych. Siano utrzymuje w zdrowiu przewód pokarmowy koni. Dzienne spożycie siana powinno mieścić się w granicach 1-2kg na 100kg masy ciała konia. Pamiętajmy, że siano powinno być jak najlepszej jakości. Nie karmmy koni zgniłym, spleśniałym czy nadmiernie pylącym sianem.

Pasza dla koni wysokiej jakości

Tylko i wyłącznie najwyższej jakości. Nigdy nie podawajcie koniom przeterminowanych, spleśniałych pasz zarówno treściowych jak i objętościowych. Unikajcie pasz niewiadomego pochodzenia i kupujcie z zaufanych źródeł. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Która pasza będzie lepsza dla mojego konia A czy B?

Zawsze pytaj specjalistę jeśli nie masz pewności. Jeśli macie wątpliwości co do paszy, którą obecnie podajecie lub zamierzacie podawać koniowi, zawsze warto zapytać specjalistę.

Cena paszy to nie wszystko

Przede wszystkim patrzmy na skład. Nawet najdroższa pasza, w najładniejszym opakowaniu może być przeciętna pod względem zawartości substancji odżywczych, witamin i minerałów.